Ne, Češi, to si rozhodovat nebudete, to rozhodne EU. Svoboda slova? Čas ozvat se je do úterka

16.04.2021 17:10 | Zprávy

Evropská unie se hodlá zaměřit na úpravu práva regulujícího svobodu projevu. Bez ohledu na postoje jednotlivých členských zemí by tak nově EU mohla regulovat svobodný projev v rámci potírání „nenávistných výroků“ ohledně menšin, rasy, náboženství, pohlaví, sexuální orientace, zdravotního postižení a věku. Hranice svobodného projevu by po přijetí nového práva stanovovaly pouze unijní orgány a členské země by následně všechen projev, který EU označí za nenávistný, musely potírat. Připomínky lze k věci posílat do úterý 20.4.2021 do půlnoci.

Ne, Češi, to si rozhodovat nebudete, to rozhodne EU. Svoboda slova? Čas ozvat se je do úterka
Foto: https://ec.europa.eu/
Popisek: Ursula von der Leyen vytáhla do boje s dezinformacemi

Evropská unie už nadále plánuje nenávistné zprávy a projevy potírat nejen za pomocí tlaku na členské státy, aby ve věci jednaly, jak činila doteď prostřednictvím právního řízení. Tak to například již okusilo Finsko, protože dle mínění EU nedostatečně bojovalo proti nenávistným projevům a též se prý nezaměřilo na důsledný boj proti popírání holocaustu. Podle nového práva na potírání nenávistných projevů již bude EU jednat i bez ohledu na zákony jednotlivých zemí.

Zákony na bránění šíření nenávisti by totiž místo těch jednotlivých zemí byly nově stanoveny na „federální“ úrovni, tedy právo v tomto ohledu by bylo stejné pro všechny členské země unie. Unie tak může učinit prostřednictvím článku 83 Smlouvy o fungování EU, jelikož ten ji opravňuje zavést trestní právo pro všechny země a vyžadovat jeho plnění členskými zeměmi. Činit tak může ohledně terorismu, obchodu s lidmi, sexuálního vykořisťování žen a dětí, nedovoleného obchodování s drogami, nedovoleného obchodování se zbraněmi, praní peněz, korupce, padělání platebních prostředků, počítačové kriminality a v rámci potírání organizovaného zločinu. Podmínkou je, že jde o „závažné trestné činy s přeshraničním rozměrem“ a se „zvláštní potřebou boje proti nim na společném základě“.

Nově k těmto skutkům Evropské unie hodlá připojit i „zločiny z nenávisti“, postihující nejen rasu a náboženství, ale také pohlaví, sexuální orientaci, zdravotní postižení a věk. I v rámci těchto projevů by EU mohla stanovit jakousi maximální úroveň svobody projevu a nutit poté všechny členské země, aby vše nad touto hranicí potíraly. To vše díky tomu, že státy při podpisu dohody umožnily EU přidávat další skutky na seznam. Nenávistné nadávky vůči menšinám či postiženým se tak nyní mohou octnout hned vedle terorismu.

Nenávistné projevy na sociálních sítích podle dokumentu mají negativní vliv na svobodu projevu a participaci v demokratické debatě na sítích. EU se ohání průzkumem z roku 2016, podle kterého tři čtvrtiny novinářů na sítích zažily nenávistné projevy vůči svým osobám a polovina z nich tak váhá, zda se má veřejné debaty vůbec účastnit. A norská studie uvádí, že jeden z pěti uživatelů sociálních sítí se prý do veřejné debaty vůbec nezapojuje kvůli nenávistnému obsahu. Ale u menšin je to údajně až 36 %.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

očkování

Dobrý den, chápu vás správně, že si myslíte, že za nárůstem předčasných a náhlých úmrtí je očkování? Proti čemu přesně? Proti covidu nebo i něčemu dalšímu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snažil se utnout Mašína.“ Řádění Řezníčka v ČT, když vítězil Trump. Byl přistižen

4:41 „Snažil se utnout Mašína.“ Řádění Řezníčka v ČT, když vítězil Trump. Byl přistižen

Spoluzakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra po sledování speciálu ČT k prezi…